Izredni prevoz se lahko opravi na podlagi dovoljenja za izredni prevoz, ki se izda, če izdajatelj dovoljenja za izredni prevoz ugotovi, da vozila ali tovora od izvora do cilja ni mogoče prepeljati po železnici ali z drugimi prometnimi sredstvi ali če predlagatelj izrednega prevoza dokaže, da bi prevoz s temi prometnimi sredstvi povzročil večje skupne stroške prevoza v primerjavi s stroški dodatnih ukrepov za usposobitev prevozne poti za prevoz po cesti.
Po 32. členu Zakona o cestah je izredni prevoz prevoz z vozilom ali skupino vozil, ki samo ali skupaj z nedeljivim tovorom presega s predpisi dovoljeno skupno maso, osne obremenitve ali mere (širina, dolžina, višina). Izredni prevoz je tudi prevoz, pri katerem je vozilo samo ali skupaj s tovorom v mejah s predpisom dovoljene skupne mase, osnih obremenitev ali mer, vendar pa presega omejitev katerega koli od teh elementov, ki je odrejena na cesti ali njenem delu.

Z dovoljenjem za izredni prevoz izdajatelj določi posebne pogoje prevoza, da bi zagotovil varnost udeležencev v cestnem prometu, varstvo javne cestne infrastrukture in pretočnost prometa, z njim pa tudi odmeri povračilo za izredne cestne prevoze.

Ponudniki izrednega prevoza

Izredni prevoz je prevoz z vozilom, ki samo ali skupaj s tovorom presega s predpisom dovoljene osne obremenitve, skupno maso, širino, dolžino ali višino. Organizirajo in Izvajajo mednarodne izredne prevoze, s svojimi lastnimi, specialnimi vozili in prikolicami. Pridobivajo vsa potrebna dovoljenja in soglasja za izvedbo mednarodnih izrednih prevozov. Za izvedbo izrednega prevoza ni dovolj samo izredno dovoljenje, ampak so predpisana tudi potrebna spremljevalna vozila.